Trener Gębarowski po stażu w Academice

Aktualności

21.02.2018

W dniach 17.01-03.02.2018 trener bramkarzy UKS-u 141 Warszawa Mateusz Gębarowski przebywał na stażu szkoleniowym w portugalskiej Associaç?o Académica de Coimbra, podczas którego obserwował i uczestniczył w treningach akademii najstarszego klubu piłkarskiego w Portugalii.

Academica Coimbra to klub założony w 1887 roku, dwukrotny zdobywca Pucharu Portugalii (1939, 2012), obecnie wicelider portugalskiej II ligi z dużymi szansami na awans do piłkarskiej elity kraju z Półwyspu Iberyjskiego. Właśnie w barwach klubu z Coimbry na szerokie wody wypłynął Eder, czyli strzelec bramki dla Portugalii w finale EURO 2016. Z polskich akcentów przez jeden sezon graczem Academici był obecny zawodnik Śląska Wrocław Łukasz Madej. – Pod względem warunków do pracy czy inwestowanych w szkolenie pieniędzy Academica nie ma szans się równać do najlepszych tj. Benfiki, Sportingu czy Porto, musi ustąpić także Bradze, dlatego musi sobie radzić na inne sposoby. W moim odczuciu jej największym atutem są trenerzy. W czasie dnia pracują oni w szkołach czy fabrykach, a na boiska wychodzą dopiero popołudniami. Nie ma to jednak znaczenia, bowiem wszyscy począwszy od koordynatorów po trenerów w każdym aspekcie zachowują się jak profesjonaliści. Ośrodek szkoleniowy składa się z nowoczesnego budynku klubowego, w którym znajduje się bursa, stołówka, siłownia, basen, sala odpraw, klubowy sekretariat. Na obiekcie znajdują się pełnowymiarowe boisko naturalne, dwa pełnowymiarowe boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz jedno mniejsze ze sztuczną nawierzchnią, które ma wymiary nieco szerszego Orlika. Mecze ligowe pierwszy zespół rozgrywa na stadionie miejskim, który może pomieścić ponad trzydzieści tysięcy widzów i był jedną z aren EURO 2004 – opowiada trener Mateusz.

Przez ponad dwa tygodnie przedstawiciel UKS-u 141 brał udział w treningach bramkarskich wszystkich kategorii wiekowych portugalskiego klubu od U-8 po U-19. – Szkolenie bramkarzy w Academice jest bardzo dobrze zorganizowane. W sumie w zespołach młodzieżowych Academici pracuje pięciu trenerów bramkarzy. Nad wszystkim czuwa trener-koordynator departamentu szkolenia bramkarzy Helder Pinheiro, który dobrał zespół ambitnych szkoleniowców, a z nich mimo młodego wieku największe wrażenie wywarł na mnie Eduardo Cachulo. Duży nacisk kładzie się na kontrolę postępów bramkarzy, bowiem jeśli któryś z nich długotrwale przestaje się przykładać do treningów na jego miejsce czekają następni, którzy grają w okolicznych zespołach, ale marzą o grze dla największego klubu w dystrykcie. Najbardziej rzuca się w oczy jednak ilość zajęć specjalistycznych dla bramkarzy w ciągu tygodnia. Dla przykładu, w ciągu tygodnia zespół U-14 ma dwa treningi z klubowym trenerem bramkarzy (choć nie zawsze pełne, co wynika z potrzeb pierwszego trenera zespołu) oraz opcjonalne dodatkowe zajęcia w ramach szkółki bramkarskiej założonej przy klubie, gdzie zajęcia prowadzi albo koordynator, albo trener innej kategorii wiekowej. Podczas treningów starszych grup trener bramkarzy jest obecny zawsze, co powinno być standardem w każdym klubie – opisuje szkoleniowiec UKS-u 141.

– Academica jest przykładem klubu, który w porównaniu do najlepszych w portugalskiej piłce nie powinien mieć szans w bezpośredniej rywalizacji. Niemniej jednak, dostosowując się do posiadanych warunków niektóre roczniki są w stanie podjąć rywalizację z Benfiką czy Porto. Mimo tego warunki do pracy z bramkarzami w Academice zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Pod tym względem w UKS-ie 141 jeszcze nie możemy sobie na wszystko pozwolić, ale wdrożyliśmy działania, które dzięki zaangażowaniu i mądrej pracy za rok lub dwa lata powinny dać nam więcej dobrej jakości treningu w większym wymiarze czasowym we wszystkich grupach, nie tylko tych najstarszych – dodał na koniec trener Gębarowski.


(od lewej H.Pinehiro, M.Gębarowski, J.Santos, E.Cachulo)

Kontakt

Znajdziesz nas też na: